Endodonti (Kanal Tedavisi) - Dent Oran Ankara Diş Hekimliği

Endodonti (Kanal Tedavisi)

 

ENDODONTİ (KANAL TEDAVİSİ)

Endodonti, dişlerin kök ve kanal sistemiyle ilgilenen önemli bir bilim dalıdır.

Dişlerimiz en dışta mine tabakası, onun altında daha yumuşak olan ve kısmi sinir lifleri içeren dentin tabakası, merkezde de pulpa adı verilen damar ve sinir paketi olmak üzere 3 tabakadan oluşur.

Minede başlayan çürük oluşumları tedavi edilmediğinde önce dentin dokusuna oradan da pulpa dokusuna ilerleyerek, pulpada geri dönüşümü olmayan pulpitis denilen çoğu zaman ağrılı reaksiyonlara neden olurlar.

Bu durumda dişi çekmeden kurtarabilmek için kanal tedavisi ihtiyacı kaçınılmaz olur.

Kanal tedavisi ile dişin köküne doğru ilerleyen pulpa dokusu radyografik görüntüleme yöntemleriyle tespit edilir, özel ultrasonik cihazlarla ve otomatik kanal eğesi sistemleriyle temizlenir.

Temizlenen pulpa dokusunun yerine kök kanal dolgusu uygulanır.

Daha sonra da dişin dolgusu yapılarak kanal tedavisi tamamlanır.

Bu işlemler uygun durumlarda tek seansta, çoğu zaman da birkaç pansuman seansının sonunda tamamlanabilmektedir.

Kanal tedavisi işleminin yalnız çürük sebebiyle değil, dişlerdeki akut veya kronik travma durumlarında da uygulanması gerekebilir.

İlerlemiş çürük veya travma, pulpa dokusunun iltihaplanmasına sebep olarak dişin kök ucunda enfeksiyöz lezyon gelişmesine yol açabilir.

Kanal tedavisi ile etkilenmiş pulpa dokusu temizlenerek, kök ucu tedavi edilir.

Kanal tedavisi uygulanan dişler bu sayede uzun süre sağlıklı bir şekilde dişin çekilmesine gerek kalmadan ağız içinde hizmet vermeye devam ederler.

Ancak tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi kanal tedavisi uygulanan dişlere de hayat boyu garanti vermek mümkün değildir.

Bazı durumlarda kanal tedavisi uygulanan dişler, ender de olsa iltihaplanma gösterebilirler.

Kanal tedavisi uygulanan dişler dehidratasyona yani su kaybına uğradıkları için daha kırılgan bir yapıda olurlar, bu nedenle kanal tedavisi yapılan dişlerin kırılmadan uzun süre hizmet vermesi için kanal tedavisi işleminden sonra porselen kuronla kaplanması önerilir
 

DENT ORAN
Estetik Tedavilerle Hayatınızı Güzelleştirin...


Randevu Alın