Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi - Dent Oran Çankaya Diş Hekimi
Çene Yüz Bölgesi Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri
3 Mart 2019

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, dişler ve çenelerdeki düzensizlikleri çeşitli aygıtlar ve teller kullanarak güzel bir yüz estetiği sağlamak için tedavi eden diş hekimliği uzmanlığıdır.

Neden Ortodontik Tedavi?

Günümüzde estetik gereksinimlerin artmasıyla Diş Hekimliği güzel ve güvenli bir gülüşün oluşturulmasını sağlayan bir meslek dalı haline gelmiştir. Hastaya görsel anlamda rahatsızlık veren çapraşık dişler aynı zamanda hem daha zor temizlenir ve hem de çiğneme, konuşma, yutkunma gibi fonksiyonel bozukluklara sebebiyet verir. Çapraşık dişler daha kolay çürür, plak ve diş taşı birikiminde artışa neden olur, diş eti hastalıklarının daha hızlı ilerlemesine yol açarlar.

Estetik, güzel bir gülümsemenin iletişimde bize sağlayacağı avantajlar ve sosyal hayatımızdaki pozitif etkisi yadsınamaz. Sağlıklı ve estetik gülümseme ile kişinin özgüveni artar. Ortodontik tedavi ile kişinin dişlerine zarar vermeden doğallık ve estetik bir araya getirilir.

Tel Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

  • Metal Braketler
  • Diş Renginde Porselen Braketler
  • İçten Takılan (Lingual) Braketler
  • Telsiz Ortodonti (Şeffaf Plaklar İle Ortodontik Tedavi)

Hastalara kolay kullanım ve estetik görünüm sağlayan “telsiz ortodontik tedavi olarak adlandırılan” bu yöntem sayesinde dişlerin ortodontik tedavisi içten takılan tellere benzer şekilde dışarıdan fark edilemeyecek şekilde gerçekleştirilir. Şeffaf plaklarla tedavi, özellikle yoğun iş ve okul temposu olan, sürekli göz önünde olması gereken kişiler için tavsiye edilmektedir. Diş tellerinin en genel sıkıntısı istenilen zaman çıkarılamaması ve temizleme zorluğudur. Ancak şeffaf plaklar ile bu işlemler çok kolaydır. Neredeyse görünmediği için yetişkin hastalar arasında oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Ortodontik tedavide en son teknolojilerden biri olan bu sistem, dişlerinizi sizin için özel olarak yapılmış şeffaf plaklarla düzeltmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklarla tedavi yönteminin en önemli seçim sebebi, dişleriniz düzelirken hiç kimsenin ortodontik tedavi gördüğünüzü bilmemesidir

Tedavi süreci ortodonti doktorunun ağızdan aldığı ölçü ile başlar. Bu ölçüler üç boyutlu yazıcılara aktarılır. İdeal tedavi sonucunu elde etmek için, dişlerinizdeki milimetrik hareketler için kaç şeffaf plak kullanılacağı belirlenir ve üretilir. Tedaviniz süresince her 2 haftada, bir sonraki aşama şeffaf plağınız teslim edilir. Toplam net plak sayısına bağlı olarak, tedavinizin ne kadar süreceği de belirlenir.

Plaklar yumuşak, rahat ve tamamen saydamdır ve dişlerinize tam oturur. Dişleriniz analiz raporunuzdaki plana göre yavaş yavaş yerleşecektir. Bilgisayar analizi ile dişlerinizin hangi aşamada ilerlediğini hekiminizle birlikte görebilmeniz mümkün olur.

Şeffaf plaklarla tedavi ile günlük hayatınız kesinlikle olumsuz anlamda etkilenmez. Tedavi sırasında istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz. Sürekli doktor kontrolü gerektirmez, yurtdışındaki veya şehir dışındaki hastalarımız için tercih edilen güvenli bir tedavi yöntemidir. Geleneksel braketlerden daha rahat ve ağrısızdır. Konuşmanız üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarınızı, davetiyelerinizi veya toplantılarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şeffaf plaklarınızı yemekten önce çıkarabilir, istediğinizi yiyebilirsiniz. İstediğiniz zaman dişlerinizi fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz

Comments are closed.