Dijital Diş Hekimliği Nedir ? CEREC Teknolojisi Ankara Diş Kliniği
‘All On Four İmplant’ Tekniği Nedir?
14 Şubat 2019
Gülüş Tasarımı Nedir?Nasıl Yapılır?
14 Şubat 2019

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

ÜÇ BOYUTLU DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI (CAD/CAM UYGULAMALARI)

DİJİTAL DÜNYAYA HOŞGELDİNİZ…

Antik çağlardan beri kaybedilen diş ve diş dokularının yeniden kişiye kazandırılmaya çalışılması hekimlerin odaklandığı en önemli konulardan biri olmuştur.


Eski çağlarda; kemik, mercan, fil dişi gibi doğal materyallerin kullanımıyla başlayan bu yolculuk, farklı sistemlerin ve materyallerin icadıyla günümüze kadar gelişimini devam ettirmektedir.

İşte son yılların en önemli teknolojik gelişmelerinin başında da 3 boyutlu dijital diş hekimliği sistemleri gelmektedir.

CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/ Bilgisayar Destekli Üretim) olarak adlandırılan bu sistemler; ağız içinin ölçüsünün dijital bir kamera vasıtasıyla optik olarak gerçek zamanlı alınarak üç boyutlu bir model elde edilmesi; bilgisayar ortamında eksik diş ve dokuların bu model üzerinde yeniden tasarlanması ve tasarlanan estetik dişlerin veya inley adı verilen estetik dolguların dakikalar içinde üç boyutlu olarak üretilmesi aşamalarını içermektedir.

Kliniğimizde CAD/CAM sistemi olarak dünyanın en gelişmiş sistemlerinin başında gelen CEREC Dijital Sistem kullanılmaktadır.

CEREC SİSTEMİ İLE ÜRETİLEN ESTETİK DİŞLERİN BAŞLICA AVANTAJLARI1. Üretilecek dişler manuel olarak elde değil, bilgisayar sisteminde otomatik tasarlanır ve yine el değmeden 3 boyutlu olarak dijital sistemlerle özel cihazlarda üretilir. Bu nedenle hata payı olmaz. Hata payının olmaması nedeniyle diş ve dişeti dokularına tamamen uyumlu protezler elde edilir.


2. Dakikalar içerisinde tüm işlemin tamamlanması ve aynı seansta dişin takılması mümkündür, bu nedenle vakti kısıtlı olan hastalar için, geleneksel üretim sistemlerinin oluşturduğu seans kaybını ve 7-14 günlük bekleme süresini ortadan kaldırır.


3. İşlem aşamalarında geleneksel ölçü yöntemlerini ortadan kaldırması sebebiyle, ölçü alımı esnasında bulantı, kusma refleksi gösteren ve ölçü materyallerine alerjik doku reaksiyonu gösteren hastalarda konforlu ve hatasız bir şekilde dijital kamera yardımıyla ölçü alınmaktadır.


4. Üretilen dişler veya dolgular hazır seramik bloklardan şekillendirildiği için üretim esnasında büzülme, genleşme ve çatlak oluşumu gibi olumsuzluklar görülmez.

Dijital Diş Hekimliği olarak adlandırılan Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim sistemleriyle; elde klasik diş üretimi, yerini robotik teknolojiyle 3 boyutlu estetik kuron, köprü ve seramik dolgu ve estetik lamina diş uygulamalarına bırakmıştır.


Dijital sistemin uygulama süresi günler, haftalar yerine sadece dakikalara indirgenmiştir. Dijital Diş Hekimliği ve CEREC sistem ile bahsedilen bu estetik uygulamalar uygun hastalarda aynı gün içerisinde konforlu bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Comments are closed.