Gülüş Tasarımı Nedir? Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır ? - Çankaya Diş Hekimi
Dijital Diş Hekimliği Nedir?
14 Şubat 2019
Çene Yüz Bölgesi Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri
3 Mart 2019

Gülüş Tasarımı Nedir?Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nedir? Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin, hastaların yüz şekilleri ve talepleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir.


Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır.

Gülüş tasarımında;

 • Dudak seviyesi


  – Dişlerin boyutları


  – Diş eti seviyesi


  – Diş rengi


  – Diş dizilimi


  – Gülme hattı


  – Gülüş pozisyonunda dudak ve dişlerin uyumu gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu, estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.  Gülüş tasarımında diş eti estetiği (pembe estetik) ve diş estetiği (beyaz estetik) ayrı ayrı değerlendirilir.


  Hasta muayenesinde belirlenen gereksinimler; profesyonel fotoğraf makineleriyle çekilen görüntüler, teşhis modelleri ve 3 boyutlu dijital diş hekimliği bilgisayar programları üzerinde planlanarak bir sıraya konulur.

Gülüş Tasarımında Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik) Uygulamaları

Öncelikli olarak diş etlerinin sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır.


Bu sebeple 6 ayda bir yapılması gereken diş eti tedavisi yapılır.


Çünkü sağlıklı diş etleri pembe, portakal kabuğu görünümünde ve sıkı olmalıdır. Kanamalı, şişkin ve kırmızı yani enfeksiyonlu diş eti varlığında yapılan restorasyonlar sağlıklı olmayacaktır.


Diş eti tedavisi mevcut diş etinin üzerindeki ve diş etinin altındaki diş taşlarının temizlenmesi ve dişlerin parlatılması işlemlerini içerir. (Detertraj-Küretaj-Polisaj)
Diş etinin sağlığına kavuştuğuna emin olduktan sonra ise gülme esnasında görünen diş eti miktarı ve simetrisi değerlendirilir.


Eğer gülerken diş eti fazla görünüyorsa (gummysmile) ya da diş eti boyları birbirinden farklı ise, iyi bir estetik için yumuşak doku lazeri yardımıyla diş eti boyları kısaltılarak, dantela şeklinde işlenerek ve milimetrik olarak eşitlenir ve bu sayede simetrisi sağlanmış olunur. Bu işleme gingivektomi denilmektedir.


Eğer kemik müdahalesi gerekiyor ise, sert doku lazeri veya piezoosteotomi cerrahi yardımıyla hem sert hem de yumuşak doku kombine olarak düzeltilip dişlerin estetiği aşamasına geçilebilir.

Gülüş Tasarımında Diş Estetiği (Beyaz Estetik) Uygulamaları

Diş estetiği uygulamaları şunlardır:
1.Estetik Kompozit ve Seramik Dolgular (İnley-Onley Uygulamaları)


2. Kompozit Lamina Uygulamaları (Bondingler)


3. Porselen Laminalar (Lamina Veneer Uygulamaları)


4. Zirkonyum Kuronlar


5. Tam Seramik Kuronlar (E-Max Uygulamaları)


6. Beyazlatma (Bleaching)


7. Üç Boyutlu Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları (CAD/CAM Uygulamaları)

Comments are closed.